Apple oznámil, že Mac OS X Lion, osmá verze nejpokročilejšího operačního systému s více než 250 novými funkcemi a také s 3000 novými rozhraními API, bude zákazníkům k dispozici od července 2011. Mezi některé z úžasných funkcí Lionu patří například podpora full-screenu, Mission Control, nová Multi-Touch gesta, Mac App Store Launchpad a zcela nový Mail 5. Velmi pozitivní informací je skutečnost, že CZ lokalizace již bude součástí systému a bude tedy konečně plně funkční!
Nejzajímavější funkce
Mezi zajímavé funkce patří například také nová gesta - poklepání prsty pro zvětšení webové stránky nebo obrázku, nebo přepínání mezi aplikacemi ve full-screenu pomocí tří prstů. Gesta lze používat na všech noteboocích s Mac Multi-Touch trackpady a na stolních počítačích lze využít Apple Magic Trackpad. Aplikace mohou nyní využít celý displej jsou tak ideální pro čtení e-mailů, surfování po internetu nebo prohlížení fotografií. Tato funkce potěší zvláště majitele MacBooku Air a dalších Macbooků s menší úhlopříčkou. Pomocí jediného kliknutí zvětšíte používanou aplikaci přes celý displej a můžete mezi nimi jednoduše přepínat.
Užitečnou funkcí je vylepšený systém automatického ukládání v různých aplikacích, který navíc umožní pracovat s jednotlivými verzemi, včetně třeba obnovy stavu aplikace po pádu systému nebo jeho nechtěnému vypnutí. U dokumentů tak lze jednoduše navázat na jeho starší části.
Některé nové vlastnosti OS X Lion:
- Auto Save, který automaticky a nepřetržitě ukládá dokumenty
- Resume obnoví aplikaci do totožného stavu, ve kterém jste ji nechali
- Versions automaticky zaznamenává historii vašeho dokumentu a poskytuje vám snadný způsob, jak procházet, vrátit a dokonce i zkopírovat předešlou verzi dokumentu
- Airdrop najde v blízkosti počitače Mac a automaticky nastaví peer-to-peer bezdrátové připojení, aby byl přenos souborů rychlý a snadný.
Nový iOS 5:
Apple oficiálně také představil nový operační systém pro iPhone, iPad a iPod touch - iOS 5. Dále uvedl novou službu iCloud pro zálohování celého iOS přístroje na vzdáleném serveru.Cloud - je on-line služba (webmail, aplikace, úložiště...), která je provozována virtuálně na stovkách serverů v datacentrech fyzicky umístěných na různých místech Země. Přistupovat k ní lze třeba přes internetový prohlížeč nebo speciální aplikace.
Systém iOS 5 bude dostupný od podzimu a jeho vymožeností a přes více jak 200 novinek využijí pouze majitelé iPhonů 4 a 3GS, obou iPadů a přehrávačů iPod touch třetí a čtvrté generace. Zásadní inovací je nové notifikační centrum. K němu se lze jednoduše dostat přejetím prstu shora dolů, obdobně jako na přístrojích s operačním systémem Android. V notifikačním centru se zobrazují všechny zmeškané hovory, došlé zprávy, upomínky z kalendáře, upozornění z různých aplikací, stejně jako nové zprávy z Facebooku.


